Warsztat profilaktyczny „Pamiętajmy, o siebie dbajmy!”

Warsztat profilaktyczny „Pamiętajmy, o siebie dbajmy!”

Warsztat profilaktyczny dla dzieciWarsztat przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Dzieci w tej grupie wiekowej są szczególnie narażone na niebezpieczne sytuacje, ponieważ nie są jeszcze w stanie rozpoznać i ocenić zagrożeń.

Pracownicy TKOPD przygotowali autorski program warsztatu profilaktycznego w formie teatrzyku kukiełkowego, który zapoznaje dzieci ze sposobami odmawiania i obrony. Do prowadzenia zajęć koordynator przygotowuje wolontariuszy.

Prowadzący przedstawiają uczestnikom różne sytuacje, w których dzieciom może grozić niebezpieczeństwo (zabawa na ulicy, rozmowa z osobą nieznajomą, naruszanie ich miejsc intymnych). Dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać pojęcia dotyku „złego”, „intymnego”, „dobrego” i „niemiłego, ale potrzebnego” oraz „dobrych i złych tajemnic”.

Zajęcia przygotowano w formie krótkiego (20-30 min.) przedstawienia kukiełkowego. Prowadzący zachęcają dzieci do aktywnego udziału, powtarzania haseł (np. Pamiętajmy, obcym drzwi nie otwierajmy”, „Pamiętajmy, z obcym się nie oddalajmy”, itp.), opisywania różnych trudnych sytuacji.

Wszyscy uczestnicy teatrzyku otrzymują książeczkę-kolorowankę ”Jak Misia i Misiak uczą się dbać o swoje bezpieczeństwo”, opracowaną przez pedagoga TKOPD. Na bazie historyjki obrazkowej autorka pokazuje dzieciom, w jaki sposób unikać różnego rodzaju zagrożeń, jak nauczyć się odmawiać, a tym samym chronić samego siebie.

Prowadzące:

Sylwia Pittner – psycholog. Doświadczenie w diagnozie systemu rodzinnego w sytuacji rozpadu związku rodziców oraz udzielaniu wsparcia psychologicznego dzieciom zagrożonym lub doznającym krzywdzenia emocjonalnego. Bierze udział w pracy zespołu zajmującego się diagnozą i terapią dzieci wykorzystanych seksualnie. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci oraz grupy wsparcia dla kobiet.

Oliwia Sprohs – pedagog o specjalności resocjalizacja oraz socjoterapia i promocja zdrowia. Posiada przygotowanie pedagogiczne niezbędne w pracy na stanowisku wychowawcy lub pracownika pedagogicznego w placówkach systemu oświaty. Swoje kwalifikacje zawodowe poszerza, uczestnicząc w szkoleniach oraz warsztatach z zakresu pomocy psychologicznej.

Czas trwania: 20-30 min.

Koszt: 100 zł za grupę

Kontakt: szkolenia@kopd.poznan.pl, tel. +48 503 012 219

 

Do realizacji warsztatów zapraszamy również przedszkola zarejestrowane w programie „Chronimy dzieci”.

logo-chd

 

Przekaż nam 1% swojego podatku
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Ośrodka Mediacji przy TOKPD
strefamlodych.pl
ISS Polska
Operacja Dehejtyzacja
Facebook - visit us
Twitter - visit us
WSPIERAJĄ NAS: