Czym jest TUS?
Trening umiejętności społecznych to grupowe zajęcia mające na celu poprawę funkcjonowania w sytuacjach społecznych poprzez zmianę zachowań nieakceptowanych, na pożądane i społecznie akceptowane.
Zajęcia skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat:
- przejawiających zachowania agresywne,
- nieśmiałych,
- mających trudności z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji z innymi,
- przejawiających trudności z adaptacją do nowych sytuacji,
- z autyzmem, zespołem Aspergera, ADHD.
Uczestnicy pracują w grupie liczącej maksymalnie 8 osób. Podział na grupy odbywa się ze względu na wiek oraz rodzaj rozpoznanych trudności, na podstawie konsultacji oraz dokumentacji przedstawionej przez rodziców lub opiekunów prawnych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o metody kształtujące umiejętności społeczne: m.in. Trening Umiejętności Społecznych Goldsteina, dramę, naukę rozpoznawania i reagowania na emocje innych osób, ćwiczenia rozwijające twórcze myślenie. Uczestnicy otrzymują również zadania domowe mające, aby utrwalić ćwiczone umiejętności. Celem zajęć jest poprawa funkcjonowania społecznego, wspieranie dojrzałości emocjonalnej oraz rozwoju psychicznego dzieci.
Podczas treningu umiejętności społecznych pracujemy nad:
- umiejętnością nawiązywania relacji z innymi i współpracy w grupie,
- umiejętnością radzenia sobie z emocjami oraz samokontroli (kontroli zachowania),
- umiejętnością rozwiązywania konfliktów,
- przestrzeganiem ustalonych zasad,
- odreagowywaniem napięć emocjonalnych,
- modyfikowaniem zachowań na bardziej aprobowane społecznie.
Prowadzące:
Agnieszka Teska–Kulczyńska: certyfikowany trener TUS, pedagog i pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, mediator, nauczyciel, trener Odysei Umysłu. Od ponad 16 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, a także z rodzicami (coaching rodzicielski). Szczególne miejsce w obszarze jej zainteresowań ma przestrzeń związana ze światem wirtualnym oraz fonoholizmem.
Anna Dzięcioł: psycholożka. Od ponad 23 lat pracuje jako psycholog szkolny, wspiera dzieci w ochronie przed ryzykownymi zachowaniami, uczy jak nawiązać i utrzymać dobre relacje z innymi oraz konstruktywnie rozwiązać sytuacje trudne. Ukończyła roczny kurs terapii systemowej organizowany przez WTTS w Poznaniu, a także Apteczkę Pierwszej Pomocy Emocjonalnej, Program promocji zdrowia i profilaktyki uniwersalnej, szkolenie „Mediacje rówieśnicze sposobem rozwiązywania konfliktów w szkole”, dla pracowników świetlic socjoterapeutycznych „Spójrz inaczej”, program Wspierania Rodziny. Trener Odysei Umysłu. Swoją pasję i inspirację odnalazła w pracy instruktora teatralnego i od ponad 20 lat prowadzi warsztaty teatralne z dziećmi i młodzieżą przygotowując z nimi spektakle o różnej tematyce.
Trening prowadzony był jesienią 2023 roku, w w ramach projektu Przeciwdziałanie przemocy w wielkopolskich rodzinach. Kontynuacja, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.