Dzieci i prawa człowieka. Kiedy rodzice się rozstają…
To projekt, który dotyczy ochrony praw dziecka w sytuacjach rozstania rodziców. W szczególności przyjrzymy się sytuacjom, w których rodzice pozostają w silnym konflikcie, a w sprawę rodziny zaangażowane są instytucje publiczne: oprócz sądów opiekuńczych – kuratorzy zawodowi lub społeczni, pracownicy socjalni, psycholodzy lub pedagodzy, biegli, itd.
Celem naszych działań jest podkreślanie konieczności ochrony praw i interesów dzieci, które wikłane są w konflikt rodziców, pokazanie perspektywy najmłodszych na konflikt rodziców, dbanie o potrzeby dzieci i młodzieży, zapewnienie im bezpieczeństwa oraz ochrona przed przemocą emocjonalną, która coraz częściej pojawia się w skomplikowanych sprawach rozstaniowych.
W czasie realizacji projektu, czyli od 31.12.2021 r. do 30.06.2023 r.:
- Przeprowadzimy monitoring spraw prowadzonych przez kuratorów rodzinnych: dot. obecności kuratora podczas spotkań rodzica z dzieckiem oraz spraw, w których zachodzi konieczność przymusowego odbioru dziecka jednemu z rodziców (lub obojgu);
- Opracujemy rekomendacje dot. prowadzenia tych procedur z uwzględnieniem perspektywy praw dziecka;
Prawa dziecka w postępowaniach z udziałem kuratorów rodzinnych. Raport z monitoringu do pobrania TUTAJ
- Poprowadzimy konferencję tematyczną, na którą zaproszeni będą wszystkie osoby zaangażowane w pracę z rodzinami na obszarze woj. wielkopolskiego:
Konferencja Kiedy rodzice się rozstają… Prawa dziecka – prawa człowieka odbędzie się 13 czerwca 2023 r. Szczegóły TUTAJ
- Zorganizujemy superwizje dla profesjonalistów oraz szkolenia dot. praw dziecka w sytuacji rozstania rodziców, zwłaszcza w przypadku silnego konfliktu dorosłych.
Informacje i zapisy na szkolenia dla specjalistów Wsparcie dziecka w sytuacji rozstania rodziców TUTAJ
Do udziału w zaplanowanych wydarzeniach zapraszamy wszystkie osoby, które pracują z rodzinami, dziećmi i młodzieżą na obszarze woj. wielkopolskiego.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Projekt realizowany jest przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.
Kontakt:
@ projekty@kopd.poznan.pl lub kom. +48 503 012 219