Szkolenie adresowane do pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych i kuratorów sądowych oraz studentów IV i V roku pedagogiki, psychologii i pracy socjalnej.
Zakres tematyczny:
- Definicja krzywdzenia dziecka, możliwe krzywdzenie i podejrzenie krzywdzenia
- Skala zjawiska krzywdzenia dzieci
- Dziecko zaniedbywane, krzywdzone emocjonalnie, doświadczające przemocy fizycznej, wykorzystywane seksualnie
- Czynniki ryzyka krzywdzenie dziecka
- Znaczenie przywiązania dla prawidłowego rozwoju dziecka
- Czynniki chroniące – zmniejszające ryzyko krzywdzenia dzieci
- Skutki stresu wczesnodziecięcego
- Samobójstwa dzieci i młodzieży
- Diagnoza sytuacji rodzinnej dziecka
- Podejmowanie działań w przypadku krzywdzenia dziecka
- Znaczenie współpracy interdyscyplinarnej dla skutecznej pomocy dziecku i jego rodzinie
- Procedura Niebieskiej Karty
Prowadzące:
Beata Kolska-Lach – psycholog, certyfikowany terapeuta Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Systemowej; ukończone studium Terapii Poznawczo-Behawioralnej zaburzeń u dzieci i młodzieży; współzałożycielka i wieloletnia przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu; prowadzi terapię dzieci i młodzieży, konsultacje dla rodziców, konsultacje i superwizje dla pracowników instytucji i organizacji pomocowych; warsztaty i treningi w zakresie podnoszenia kompetencji zawodowych dla pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych i służby zdrowia, warsztaty dla rodziców, wykłady podczas specjalistycznych konferencji; współautorka programów profilaktycznych i socjoterapeutycznych, kierownik obozów edukacyjnych i socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży.
Zapisy: Obecnie nie prowadzimy zapisów na szkolenie. Informacji nt. zajęć udzielamy mailowo: projekty@kopd.poznan.pl lub telefonicznie +48 503 012 219