Głównym celem szkoły kompetencji wychowawczych „Mądre wychowanie” jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Tematy zajęć:
- wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane,
- rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
- aktywne, wspierające słuchanie,
- motywowanie dziecka do współdziałania,
- modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka,
- uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu, przedszkolu i w szkole
- wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka,
- budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
- konstruktywne rozwiązywanie konfliktów,
- wspieranie abstynencji dziecka,
- przygotowanie dziecka do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji związanych z używaniem substancji psychoaktywnych
- spotkanie z prawnikiem dot. prawa rodzinnego
Termin I grupy: rozpoczęcie spotkań 21 września 2020 roku, 10 spotkań w poniedziałki w godz. (17:00-20:00)
Termin II grupy: rozpoczęcie spotkań 1 lutego 2022 roku, 10 spotkań we wtorki w godz. (17:00-20:00)
Prowadząca: Sylwia Pittner – psycholog. Prowadzi zajęcia rozwijające umiejętności wychowawcze dla rodziców i opiekunów, zajęcia profilaktyczne dla dzieci dotyczące zapobieganiu zjawiskom przemocy oraz grupy wsparcia dla kobiet, które jej doświadczały. Pracuje indywidualnie z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie. Posiada doświadczenie w diagnozie systemu rodzinnego w sytuacji rozpadu związku rodziców oraz udzielaniu wsparcia psychologicznego dzieciom zagrożonym lub doznającym krzywdzenia emocjonalnego.
Zapisy: zapraszamy rodziców i opiekunów, mieszkańców Poznania lub powiatu poznańskiego; zapisy telefonicznie podczas dyżuru telefonicznego Prowadzącej: poniedziałki i czwartki w godz. 13:00-14:00 pod numerem telefonu +48 509 913 992.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Profilaktyka wykluczenia społecznego poprzez wspieranie rodzin w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Działanie 7.2.2. Usługi społeczne i zdrowotne.