Przemoc słowna w internecie to powszechne i niebezpieczne zjawisko. Hejt jest obecny w komentarzach, memach, filmach. Odpowiadanie agresją na agresję nie jest skuteczne. Ignorowanie hejterów też nie zawsze przynosi pożądany rezultat. Fundacja Dzieci Niczyje startuje z konkursem, którego celem jest zaangażowanie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do aktywnego przeciwdziałania obrażaniu w sieci.
Według badań Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW i Fundacji Batorego dotyczących mowy nienawiści z 2014 roku 70% młodych ludzi w wieku 16-18 spotkało się w internecie z lżeniem osób czarnoskórych. Sieć jest najpopularniejszym nośnikiem mowy nienawiści stanowiącej jedną z form hejterstwa. Inne przejawy tego zjawiska, jak słowne obrażanie rówieśników, celebrytów itp. są codziennością w serwisach społecznościowych, na forach dyskusyjnych i innych serwisach sieciowych.
Organizatorzy konkursu zachęcają młodych ludzi do inicjowania w internecie działań, które w krytyczny sposób poruszają temat hejterstwa. Inicjatywy mogą być realizowane w różnorodnej formie m.in. bloga, vloga, fanpage’a. Uczestnicy mogą także nakręcić film, stworzyć animację lub nakręcić teledysk. Jury będzie oceniać m.in. kreatywność, dostosowanie formy do przekazu, oraz zasięg oddziaływania.
Laureaci konkursu mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Wyróżnionych zostanie 6 inicjatyw, 3 z każdej kategorii (gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne). Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca otrzymają tablety multimedialne. Za zajęcie trzeciego uczestnicy zostaną nagrodzeni wysokiej klasy słuchawkami. Fundatorem nagród głównych jest Orange Polska. Pula nagród w konkursie Operacja Dehejtyzacja wynosi 8 000 zł.
Konkurs skierowany jest zarówno do aktywnych internetowych twórców, jak i osób nie mających doświadczenia z prowadzeniem bloga, fanpage’a lub kręceniem filmów. Inicjatywy można zgłaszać indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowych zespołach.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod adresem numanuma.pl. Na stronie będzie dostępna galeria zgłoszonych inicjatyw. Umożliwi ona zorientowanie się w prowadzonych przez młodzież działaniach oraz pozwoli zwiększyć zasięg inicjatyw. Swoją internetową działalność można zgłaszać do 31 stycznia 2015 roku. Gala rozdania nagród obędzie w marcu 2015.
Konkurs Operacja Dehejtyzacja objęty został patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Inicjatywa jest częścią projektu „Internet bez nienawiści” realizowanego ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Organizator: Fundacja Dzieci Niczyje
Partner: TKOPD w Poznaniu